ZAMANI VERİMLİ KULLANMAK İÇİN: POMODORO TEKNİĞİ

by
Pomodoro tekniği hakkında bilgiye sahipseniz muhtemelen bu tekniğin büyüleyici verimlilik artırıcı gücünden de haberdar olmalısınız. Eğer değilseniz ve zamanınızı verimli kullanamıyorsanız bu yazı tam da size göre.

 

Bu teknik nasıl kullanılır? Pomodoro için öncelikle bir görev belirleyin. Sonra zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın. 25 dakikalık süre dolduktan sonra da 5 dakikalık mola verin. 25 dk + 5 dk = 1 pomodoro’dur. 4 pomodoro sonunda 30 dakikalık uzun bir mola verebilirsiniz. “Kim tutacak bu süreleri?” dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin bu işi sizin için yapan çok marifetli uygulamalar var. Bahsedeceğim.

 

Pomodoro Tekniği

 

Pekala pomodoro tekniği ne işimize yarayacak? Zaman yetersizliği konusunda ciddi takıntılarım var. Yapmak istediğim çok şey, gereksiz harcanıp giden çok zaman var. En başta akıllı telefonların bu yeteneği tartışılmaz. Zamanı yönetme konusunda çok sayıda makale ve kitap okuduktan sonra bir çok yöntemin kısa süreli olduğunu farkettim. Daha doğrusu benim için uygulaması güç ve kısa süreli. Pomodoro ile nasıl tanıştığımı inanın hatırlayamıyorum ama onun sayesinde zamanımı oldukça verimli kullandığımı net bir şekilde söyleyebilirim.

 

Pomodoro tekniği elbette ki yine sizin iradenize bağlı. Sonuçta uymak da uymamak da sizin elinizde. Size tavsiyem bu tekniğin 25 dakikalık süresinde kesinlikle yaptığınız işe odaklanın ve başka bir şey düşünmeyin. 5 dakikalık molada ise işinizi düşünmeyin ve dinlenin. Dış etkenler dışında eğer elim telefona gidiyor sık sık, bunun için Forest isimli bir uygulama kullanıyorum. Doğa sever olduğum için zamanımı ağaç dikerek kullanmak tam da bana göre 🌲 Forest sayesinde işime odaklandığım süre zarfında telefonuma dokunmuyorum.

 

Forest

 

Pomodoro zamanlayıcı olarak kullandığım uygulama ise Brain Focus. Günlük olarak görev planlamanızı yapın, brain focusa kaydedin ve başlayın. Pomodoro tekniği için oldukça fazla uygulama mevcut. Kendinize göre bir tanesini seçmeniz yeterli.

Pomodoro tekniğine karşı olanlar da var. Aralıksız çalışmanın doğru olduğunu düşünenler. Kendilerince haklı olabilirler ancak herkesin belli bir odaklanma süresi var ve süre de ortalama 25 dakika. Sonrası robotların işi. Robot olmasak da gerek de yok zaten aralıksız çalışıp, kendimizi yıpratmaya. Bu yüzden iyi ki pomodoro ile tanışmışım diyorum ve Francesco CIRILLO’ya şükranlarımı sunuyorum.

Ankara doğumluyum. Bir anne, bir eş, freelance bir redaktör ve son okuma editörüyüm. Okuduğunuz blogun da özgür ruhuyum (Serazad). 24 saatin bana yetmediğini, bir icat üzerinde çalışacaksam bunun kesinlikle zamanla ilgili olacağını düşünürüm. Evet sık sık da düşünürüm. Hayatı, evreni, Tanrı'yı, aklımın sınırlarını zorlayan derin meseleleri... 3.üniversite olarak Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum.

2 Comments

 1. Dışarıdan kolay görünse de aslında uygulaması bir hayli zor. Örneğin bir blog yazarı bir yazı yazarken sadece yazısına odaklanamıyor, sekmeler dolusu sayfa ile haşır neşir oluyor (kendi özelimde bahsediyorum)ve dolayısıyla Pomodoro tekniği bu tür özel durumlarda pek de işlevsel olmuyor.
  Öte yandan bu ekstrem durumları gözardı edecek olursak; odaklanmayı temel alan bu teknik diğer işler için uygulandığında hayat kurtarıcı olabilir.

  • Merhaba,

   Evet, bazı durumlarda Pomodoro Tekniğinin yetersiz kaldığını söyleyebilirim. Ancak iş hayatımda ve ders çalışırken sürekli kullanıyorum. Belki de bu tekniği alışkanlık haline getirdiğim içindir zorluk yaşamamam.

   Ziyaretinizin için teşekkür ederiz 🙂

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*