KENDİNİ GELİŞTİRMEK Mİ? LAF YETİŞTİRMEK Mİ?

by

İnsan kendini nasıl geliştirir? Günümüz insanlarının buna verecek klasik cevapları vardır elbet. Kitap okumak, üniversite mezunu olmak, araştırma yapmak gibi gibi. Evet okumak araştırmak ve güzel bir okuldan mezun olmak bunlar insanı nitelemek adına güzel sıfatlardır tabi. Fakat anlamadığım bir şey var! Günümüzde kaç insan, okuduğu kitabın, bitirdiği okulun, araştırma yaptığı tezin hakkını veriyor?

Bir sessizlik hissettim sanki  🙂

Evet, insanın hayatta kendini başkalarına kanıtlamak için yapamayacağı şey yoktur. Entelektüel görünmek adına kitap okuyan, okul bitirmek için üniversiteye giden, bazı platformlarda kendini göstermek için araştırma yaptığını zanneden insanlarla dolu bir dünyada yaşıyoruz.

Kısacası yaptığımız tüm eylemlerin içinin boşaltıldığı bir dünya.
İnsanın benlik algısı, bencil olması, kötü hırsları sebep oldu her şeyi “öylesine” yapmamıza. İnsanlar kendini geliştirmekten çok laf yetiştirir oldu. Kendi savunduğu tezi anlatmak ve savunmak yerine dinleyenin düşünmesini beklemeden kendisiyle aynı fikri paylaşsın istedi.
   
…çok şey istedi insan. Hep ben konuşayım istedi mesela. Herkes bana hak versin, en iyisi benim olsun, en çok ben muhalefet olayım, emek vermeyeyim ama insanların karşısına çıktığımda bir şeyler anlatıvereyim. Doğru olmasın anlattıklarım ne olacak sanki onlar anlamaz zaten. 🙂 Bugünü de aradan çıkardık mı tamamdır. YA SONRASI!! Nasıl olsa arkamı toplayan insanlar var onlar halleder. Evet arkasındaki insanlar hallettiler 🙂
     
Soruyorum şimdi! Günümüzde kendisini geliştirdiğini düşünen insanlar kendisini mi geliştiriyor yoksa laf mı yetiştiriyor?
     
Hıımmm düşünüyorum ve cevap veriyorum. Kendini geliştiren insanlar var olmak ve az olmakla birlikte laf yetiştiren insanlar çok daha fazla gibi. Doğru değil mi ama? Herkesin herkese laf yetiştirdiği, söylediği cümlenin doğruluğu ve yanlışlığını sorgulamadan, düşünmeden konuşan, “BEN” hep haklıyım diyen öyle çok insan.
    
Bakın tekrar karşılaştık şu “BEN” kelimesiyle:)
Velhasılıkelam…
İnsandaki “ben” algısı öyle tehlikeli bir duygudur ki insanları insan olmaktan alıkoyar. Siz siz olun “ben” kelimesini çok kullanmayın. Bu kelime öyle ifşa edici bir kelimedir ki insanın “bencil olma” özelliğini de ortaya çıkarıverir. Tabi durum böyle olunca insanoğlu kendini geliştirdiğini zannederken bir bakmış ki sadece laf yetiştiriyor fakat hala farkında değil 🙂 

 

                 
                                                                                                                            
              

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*