İşten ayrıldığımdan beri aylık okuduğum kitap sayısı arttı. 1 kitap bitirirken şimdi 3 kitap okuyabiliyorum. Şimdi ayda 3’ten fazla kitap okuyanlar bana gülüp, “Pehh… 3 kitap mı, o da ne?” diyor olabilirler ama ne yapayım, elimden bu kadarı geliyor. Neyse efendim, bu ay itibariyle “Bu ay ne okudum?” gibi bir kategori açıyorum kendime.

Bu sene önceden okuyacağım kitapların listesini senenin başında yapmıştım. Ufak tefek girişler, çıkışlar oldu ama listenin büyük bir kısmında deformasyon bulunmuyor.

Mayıs ayı için seçtiğim 3 kitabım vardı:

 1. Ruh-i Mücerret – Murat MENTEŞ
 2. Çocukları Sanal Dünyadan Koruma Kılavuzu – Cansel Poyraz AKYOL & Mehmet ŞAKİROĞLU
 3. Hayvan Çiftliği – George Orwell

Okuduğum kitaplar hakkında detaylı incelemeyi sırayla yapacağım ki Çocukları Sanal Dünyadan Koruma Kılavuzu’nun İncelemesi’ni burada bulabilirsiniz. Kısaca biraz bahsetmem gerekirse eğer;

Murat MENTEŞ’e ait bir kitabı ilk kez okudum. Eğer sosyal medyadan bizi takip ediyorsanız sevgili Nihce tavsiye etmişti bizlere bu kitabı. Buldum ve okudum. Benim için son derece keyifli bir kitaptı. Çok eğlendiğimi ve heyecanla okuduğumu söylemeliyim. Bir yazar adayı olarak da çok eğitici ve öğretici buldum. Kurgu, olay örgüsü, karakterler… Çok iyiydi.

Hayvan Çiftliği, kesinlikle bir klasik ve efsane. Kimse alınmasın ama dünya siyasetinin her aşamasını, üstelik farklı zamanlarda yaşansa bile, hiç bir şeyin değişmeyip hala devam ettiğinin farkına daha iyi vardım bu kitapta. Kimse alınmasın dedim cümlemin başında; çünkü günümüz siyasetinin bahsi geçen çiftlikten hiçbir farkı yok neredeyse. Orwell harika bir iş çıkarmış.

Çocukları Sanal Dünyadan Koruma Kılavuzu’nu ise her ebeveyn hem kendilerini düşünerek hem de çocukları için MUTLAKA okumalı.

Peki… Haziran ayında okumayı planladığım kitaplarım hangileri?

Haziran ayının iki kitabını Agatha Christie’den seçtim. Bu ayı kendimce Agatha Christie ayı ilan ediyorum. Diğer kitap ise ayrıldığım işyerimden biraz biraz tanıdığım Neslihan YILDIZ’ın ve utanarak söylüyorum ki aylar önce benim için imzaladığı ilk kitabı Mavi’den Çok Seni Sevdim.

 1. Mavi’den Çok Seni Sevdim – Neslihan YILDIZ
 2. Agatha Christie – Acı Kahve
 3. Agatha Christie – On Küçük Zenci

Ve en son kitap alışverişimde kutunun içinden neler çıktı acaba?

D&R’a küs olduğum için alışverişlerimi Kitapyurdu’ndan yapmaya başlamıştım. Bu kez Babil’i denemek istedim. Siparişlerimle birlikte kutunun içinden 1 tane Babil defteri ve Küçük Prens kitabı çıktı. (Kitaplığımızdaki 3. Küçük Prens kitabı oldu kendisi.) Küçük de olsa hediyeler kimin hoşuna gitmez ki. Bu davranışınla, fiyatlarınla, kolinin sağlamlığıyla kalbimi fethettin Babil.com 🙂

 1. Illuminae Dosyaları-2 / Gemina – Amie KAUFMAN & Jay KRISTOFF
 2. Divan Edebiyatı Seçmeler – Bahri YAĞMUR
 3. Divan Şiirinden Seçmeler

Son 2 kitabı çok sevdiğim için değil, öğrenmem gerektiği için aldım. Öğrenmek için de sevmek önemli bir etken olduğu için de kendisiyle aramı iyi tutmaya çalışacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın :))

 

Serazad
Ankara doğumluyum. Bir anne, bir eş, freelance bir redaktör ve son okuma editörüyüm. Okuduğunuz blogun da özgür ruhuyum (Serazad). 24 saatin bana yetmediğini, bir icat üzerinde çalışacaksam bunun kesinlikle zamanla ilgili olacağını düşünürüm. Evet sık sık da düşünürüm. Hayatı, evreni, Tanrı'yı, aklımın sınırlarını zorlayan derin meseleleri... 3.üniversite olarak Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum.

4 yorum

 1. Ayda 3 kitap az değildir. Önemli olan sayı değil zaten, önemli olan ayda 3 olsun ama istikrarlı oldun. Her ay 3 olun. Bundan daha iyi okuma şekli yoktur.

  Bu arada ben listenizdeki Orwell’in kitabını geçenlerde bir daha okudum. Ayrıca Agatha Christie’nin kitaplarını da çok severim. On Küçük Zenci’yi de okudum. İyi okumalar.

  1. Her ay araya bir Agatha Christie kitabını bonus olarak ekleyebilirim. Çok rahat okunuyor ve çok da keyifli, heyecanlı. Hatta On Küçük Zenci’yi okurken fazlasıyla gerildiğimi, o adayı yaşadığımı söyleyebilirim. Orwell’ın okumak istediğim bir kitabı daha var: Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Haziran listemde yok ama ilerleyen zamanlarda muhakkak okumuş olacağım. 🙂

Leave a Response

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: