KENDİNİ YENİDEN İCAT ET!

by

Aslında her zaman düşündüğüm bir sorudur bu:

“Hayal gücünü geliştirmede yazmak mı, okumak mı daha önemlidir? 

İlk aşamada net bir cevap versek dahi bu iki eylemin bütünleyici olduğunu kabul etmemiz gerekir. Okumak ve yazmak birbirinden ayrılamayacak kadar güçlü bir bağa sahiptir. Okumayı sevmediği halde yazan insanlar elbet vardır. Lakin yeteri kadar okumayan biri mutlaka bir yerde tıkanacak ve kendini tekrar etmeye başlayacaktır.

Aslına bakarsanız yaptığımız her işte bu böyledir. Birbirinden beslenen eylemler vardır; mesleki alanda sizden önceki gelişmeleri ve gündemi takip ettiğiniz gibi yazarken de bizden öncekilerden ve hali hazırda yazmakta olan birçok kişiyi takip etmemiz gerekir. Hatta okuduklarımız bizim yazdıklarımızı da etkiler ve özümüzü bulmamıza yardımcı olur.

Kendimi bildim bileli paragraf sorularını çözmekten çok hoşlanırım. Onlara bir soru gibi yaklaşmaktan ziyade ne anlattığını merak ederek okurum ve benim test kitaplarımda hep yıldızlı cümleler olur. Çoğunu atmaya kıyamam yahut bir yerlere not alırım. Bugün akıcı bir şekilde konuşabiliyorsam, kendimi ifade edebiliyorsam ve naçizane yazabiliyorsam hepsini bu bütünün parçalarına borçluyum demektir: Okumak, aklıma gelen en ufak kelimeyi not almak, üstüne saatlerce düşünmek, film izlemek, insanlarla tanışmak ve yeniliklere açık olmak…

Benim ilhamım da bakıldığı zaman tamamen kelimelerden oluşur. Bir şarkıda duyduğum kelime, bir filmdeki kelimenin bana çağrıştırdığı anlamlar, sözlükte tek başınayken benim için anlamsız olan tüm sözcükler zihnimde yapboz gibi birleşir. Var olan hayal gücümüzü geliştirmek sadece hayal kurmaktan ibaret değildir. Bizi geliştiren ve ilerlememizi sağlayan asıl etken hayalimizi süsleyebilecek yeni yerler keşfetmektir.

Ben, okumaktan daha çok yazmayı severim mesela. Bu gerçeği bu yaştan sonra değiştirmek çok güç. Çünkü her sanatta olduğu gibi yazmak da benim için bir dışa vurma aracı, içimi dökmek için aradığım ilk kişi ve ağladığım ilk omuz. Ancak daha iyi ifade edebilmek ve daha iyi yazabilmek için okumak gerektiğini her zaman bilirim. Bir yerlerde görüp keşfettiğim “Keşke ben yazsaydım. ” dediğim birçok cümle, birçok şiir okurum. Neden o cümleyi ben yazmadım diye düşünürüm. Günlük dilde kullandığımız kelimelerden aslında harikalar yaratabiliriz. Sürekli kullandığın bir kelimenin bir şiirin içinde daha önce hiç duymamışsın gibi gelişine şahit olabilirsin. O zaman kelimelerin bir araya geldiğinde nasıl bir mucizeye dönüştüğünü sen de anlayabilirsin.

Bize üniversitede hocalarımız hep şunu söylerdi: “Nerede olursa olsun mutlaka bir yerlerde çalışın. ” Ben de bu konuda konuşabiliyorken sizlere söylüyorum: “Ne olursa olsun okuyun hatta ne olursa olsun dinleyin ve izleyin.” Sonra paylaşın. Çünkü paylaştıkça ilhamınız artacak ve paylaştıkça birilerine ilham olacaksınız.

…ve son olarak cevap veriyorum: Yazarken yalnızsındır ancak okurken yeni yerler keşfedersin, bir yerlerde seninle aynı duyguları paylaşan insanlarla buluşursun, oysa yaşarken yalnız senin başına gelmiş gibi hissediyordun değil mi? Tüm bu duygular senin varlığından bile haberdar olmayan bir başkasının kaleminden dökülmüştür. Yahut asla yaşayamayacağın bir hissi bir kitapta bulacaksın, internette dolaşırken okuduğun bir cümle hayatını değiştirecek ya da bir arkadaşından duyacaksın o gizemli cümleyi. Hangi dili konuşursan konuş tüm insanlar aynı hisseder. Bu yüzden önce oku, sonra yaz! Kendini yalnız hissetme ve bizi yalnız bırakma.

Oku, yaz ve kendini yeniden icat et!🙂

Olmak istediğim yerlerden biri burası ve olmak istediğim kişilerden biri de Nihce! Siz burada beynimin içindeki ritmik seslerin yazıya evrilişine şahit olacaksınız. Venüs ile yaptığım anlaşma sonucunda Dünya'yı kelimelerle ele geçirmeye karar verdik. Herkese inat "kimse" olmak ve daha büyük bir adım atabilmek için. Unutmayın: kelimeler çoğalır, dağlar aşılır ve içimizdeki gezegenler elbet fethedilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from Hayal Gücünü Geliştirmede Yazmak mı, Okumak mı Daha Önemlidir?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
YUKARI GİT