SAUDADE

by

Merhabalar! 🙂

Geçenlerde hepimizin bildiği video platformu YouTube’da dolaşırken karşıma bir video çıktı. Müzik videosu olduğunu anlamıştım ancak izlemem gereken başka videolar vardı. Kaybederim korkusuyla daha sonra izle listesine ekledim ancak kelimenin büyüsüne kapılmış olacağım ki dayanamadım ve tıkladım.

Senelerdir SoundCloud kullanırım ve aslında dinlediğim müzikler genelde kimsenin bilmediği ve ücra köşelerde kalan şarkılar olur. SoundCloud böyle şarkılar bulabilmeniz için harika bir platformdur. Youtube kadar derindir ama boşluğa düşmüşsünüz gibi hissettirmez. Çalan bir ritmin mutlaka sizi yakalayacağını bilirsiniz. Tabii Youtube’da da çok güzel şarkılar keşfettiğim zamanlar oldu. Ancak uzun zamandır yeni insanlar keşfedemiyor ve genelde lise zamanında bulduğum ve hala dinlediğim şarkılara geri dönüş yapıyordum. Belki vardır benim gibiler; hani bir şarkıyı yüz kere dinleriz ve sonra duyduğumuz yerden kaçmak isteriz. Ben yine de böyle yüz kere dinleyebileceğim şarkıları keşfetmeyi seviyorum. Önce bir bıkkınlık evresi geliyor ama zaman geçtikten sonra daha da anlamlı oluyor hepsi.

Hiç beklemediğim anda ve uzun süre sonra karşılaştığım o video: Saudade grubun ”Gel” isimli parçasıydı. Böyle bir müzikle karşılaşmak da beni o kadar mutlu etti ki, anlatamam. Ardı ardına tüm şarkılarını dinledim. Saudade 2014 yılında Mustafa Aktar ve Gökhan Şahan’ın kurduğu bir soft rock grubu. Çeşitli yerlerde sahne alan grup daha sonra kendi bestelerini yaparak bizi böyle güzel şarkılarla buluşturmaya karar vermişler. İyi ki de yapmışlar bunu. Ben biraz geç keşfettim maalesef kendilerini. Bazen bazı insanları kimse bilmeden keşfettiğiniz için mutlu oluyorsunuz. Hatta Saudede için yapılan yorumları okuduğumda herkes ortak bir noktada buluşmuş: “Herkes bilsin ancak bana özel kalsın istiyorum.” demişler. Bize özel kalacak sanatçılar ve şarkılar hep aynı yerde duruyor açıkçası. Bazı şarkıları hala her dinlediğimde aynı hazzı alıyorum ve her dinlediğimde yeni duygular hissedebiliyorum.  Saudade’yi “Gel” adlı parçasıyla tanıdım ama sonra “Son Dans”,“Parçalansın Zaman” derkeen… “Saudade” beni o kadar içine çekti ki kelimeyi araştırmaya koyuldum ve araştırırken aslında bambaşka bir dünyaya geçiş yaptım. Neden mi?

“Saudade Portekizce’de bir şeyin ya da aşık olunan bir kimsenin yokluğunda hissedilen derin duygusal durumu, özlemi ifade eder.“ Aslında böyle tanımlanıyor ancak bundan çok daha fazlasını içinde barındırıyor. Sözlüklerde yazılanları da okudukça kelimeyle aramda resmen duygusal bir bağ oluştu. Aslında ilk görüşte aşk gibi bir şeydi benimki. Çok nadiren bazı kelimeleri vücudumda görmek, sürekli hatrımda tutmak istiyorum ve bu da onlardan biriydi. Merak edenler elbette sözlükteki entryleri tek tek okusunlar. Benim en çok hoşuma giden entry “Güzel şeyler düşünmeme rağmen ağlamak geliyor içimden.” oldu. Kelimeyi sindirdikten sonra bu cümle ile anlamını tamamladı benim için. Benim anladığım şu ki “SAUDADE”, geçmişte kalan ve güzel olan her anı buruk bir mutlulukla anımsamak, özlemek ve hissetmek.

Bu sırada karşıma Asaf Halet Çelebi’nin “Mariyya” adlı şiirinin başında epigraf olarak yer alan Maria Barbas’ın dizeleri de çıktı;

Preguntias que significa
Saudade; voute dizer
Saudade e tudo o que fica
Depois de tudo morrer

Maria Barbas

Maria diyor ki: “Saudadenin ne demek olduğunu soruyorsun bana; söyleyeyim, saudade her şey öldükten sonra kalan her şeydir.”

Şiirin tamamını okumak isteyenler: http://www.siir.gen.tr/siir/a/asaf_halet_celebi/mariyya.htm

Evet, aslında çok daha fazla şey yazabilirim; gerçekten bir kelimeye, bir müziğe, bir kişiye karşı çok daha fazla yazı… Ancak bazı şeyler sadece hissettiğimiz kadardır. Benim için onca anlam ifade eden bu kelime sizin için sadece bir “kelime”dir. Oysa hayatını cümleler üzerine kurmuş biri için kelimeler her şeydir. Bir kelimeye tutulursunuz ve sonra benim gibi sürüklenebilirsiniz. Saudade bugün benim günümü güzelleştirdi. Umarım siz de bugün yeni şarkılar, insanlar, kitaplar, yerler ve sizi derinden etkileyecek cümlelerle karşılaşırsınız. Ben gidip biraz daha Saudade dinleyeyim.  Görüşmek üzere! 🙂

Abone olmak ve tüm videolara ulaşmak için: https://www.youtube.com/channel/UClsrb5vjD7Vod70ydolLPnw

 

 

Tags:

Olmak istediğim yerlerden biri burası ve olmak istediğim kişilerden biri de Nihce! Siz burada beynimin içindeki ritmik seslerin yazıya evrilişine şahit olacaksınız. Venüs ile yaptığım anlaşma sonucunda Dünya'yı kelimelerle ele geçirmeye karar verdik. Herkese inat "kimse" olmak ve daha büyük bir adım atabilmek için. Unutmayın: kelimeler çoğalır, dağlar aşılır ve içimizdeki gezegenler elbet fethedilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from Nihce

UZANMIYOR ELLERİM

Geç kaldım, Her şeye biraz, kendime çok…* Tüm eller birbirinden uzak kız

KIR PAPATYASI

Burada sizinle birçok şey konuştuk, tartıştık. Birçok şeyi konuşmayı “tercih” ettik hatta.

PEKİ YA SOL YANIM?

Herkese merhabalar, Aslında böyle yüz yüze konuşurmuş gibi yazı yazmayı pek beceremiyorum.

AĞRI

DÜNYADA BU KADAR ACI VARKEN SİZİN DE KALBİNİZ AĞRIMIYOR MU? “Bil ki
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
YUKARI GİT