DUYGULARIMIZ HEP “YAZ”OLSUN

by

“Mevsimler insan davranışlarında ve insan psikolojisinde etkili midir?”

Mevsimlerin doğrudan olmasa da dolaylı olarak insan davranışlarında ve psikolojisinde etkili olduğunu düşünenlerdenim. Muazzam bir şekilde tabiatı farklı renklerde süsleyen mevsimler insan davranışlarını ve psikolojisini dolaylı olarak etkiler.

Mevsimler tabiatın doğal bir döngüsüdür. Bu döngüyü fiziksel ve ruhsal olarak hisseden her  insan kendi hikayesinin ve ruhunun mevsimini yaşar. Çok mutludur mesela. Bu mutluluğu yaşamasına yazın o parıldayan güneşin sıcaklığı sebep olur. Sonbahardaki küçük bir esinti ve yağmur ruhunda farklı duygularını oluşmasında etkilidir. Kış mevsiminde yeryüzünü kaplayan, saf ve bembeyaz kalmayıp griye dönüşen kar karamsarlığı çağrıştırır. İnsan bu değişimlerden etkilenir. Mutludur, hüzünlüdür, karamsardır, cıvıl cıvıldır. Dolayısıyla mevsimlerin küçük cilveleri ruhumuzu etkiler.

Peki bu mevsimleri yaşayan varlıkların kendi iklimi her zaman sabit midir? Yaz her zaman mutlu mu eder? Kış hep umutsuz bir mevsim midir?

Tabi ki insan sadece yazın mutlu olmaz. Sadece Aralık ayında karamsarlığa düşmez fakat her mevsimin özdeşleştiği ve çağrıştırdığı bir duygu vardır. Bu nedenle mevsimlerin insanları hiç etkilemediğini söyleyemeyiz.

Biz değil miyiz havaların değişmesiyle birlikte mağazalarda kıyafet arayan, vitrinlerde o yılın trendlerini sergileyen, manavlarda mevsimin meyve sebzelerini satan, hastalandığımızda mevsimleri suçlayan, her mevsime renk ithaf eden, kış mevsiminde iyi hissetmek için okyanus tatilleri yapan, karı “kabus” diye nitelendiren ve kışın yaşanan kazalar sonucu sinirlenen, olumlu her durumda “yaz” olumsuz durumlarda “kış” kelimesini kullanan ve kışı suçlayan.

Örnekler çoğaltılabilir fakat her mevsime  bir sıfat ekleyen insanlar, bu nitelemeleri hissettiği ve yaşadığı durumlardan yola çıkarak elde eder. Öyleyse insanlar mevsimlerden etkilenir ve mevsimler insanları etkiler.

Hangi mevsimde olursak olalım duygularımız yazın mavisi gibi uçsuz bucaksız, yeşili gibi capcanlı ve güneşi gibi sıcacık, insanı gibi cıvıl cıvıl olsun. DUYGULARIMIZ HEP “YAZ” OLSUN.

Tags:

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from Münazara

MEVSİMLER GİBİSİN

İlkokuldan beri bize öğretilen basit bir tanımdan ibaret değildi aslında mevsimler; mevsimler,

MEVSİM EZGİLERİ

“Ben her bahar aşık olurum Rüzgar olur,yağmur olurum Filizlenir anılarda gururum Taşar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
YUKARI GİT