Yeniden başlamak için pazartesiye ihtiyacımız yok. Düzenli olmak için saatle yapılmış bir plana ihyacımız yok. Yeniden başlayabilmek için illa yeni bir şeylere ihtiyacımız yok.
Herkes kendi avucunda tutar hayatını. Herkes kendi kararlarıyla hareket eder. Ama çoğu insandan duyduğum şey aynı. Şimdi olmaz hazır değilim. Yorgunum, bıkkınım, tükendim.
Hadi ama yapmayın!  Kalkın,  soğuk bir güne uyansanız bile açın camı. Çekin içinize yeni doğan günün mutluluğunu, enerjisini. Damarlarınıza kadar çekin. Bugün başlayın. Evet, evet bugün. Odanızdan koşarak çıkın annenizin yanaklarını sıkıştırın. Babanıza sıcak bir bardak çay bırakın. İlk yeni başlangıcı onlarla, onlara yapın. Umudu sevgiyi azmi yanınıza alarak çıkın sokağa. Durmayın koşun.
Yaptığınız iş, okulda okuduğunuz bölüm belki olmak istediğiniz yerler değil. Olmak istediğiniz yer için umudunuzu azminizi kullanın. Geç kalmak mı? Neye göre kime göre geç kalmak. Hiçbir şeyin yaşı yoktur. Ne çalışmanın ne de okumanın. Ne yani illaki 20 yaşında üniversiteye gitmek, 24-25 yaşlarında mezun olmak zorunda mıyız? Hayır bu sizin hayatınız, benim hayatım. Bizim başlangıcımız bu.
Kimseye aldırış etmeden, acaba böyle yaparsam bu kişiler ne der demeden başlayın hayata. Bize verilen zamanın süresini bilmiyoruz. Belki bir günümüz var belki bin.
Geçmişin elinize bağladığı halatı çözün atın. Geçmişteki yanlışlarınızdan hatalarınızdan sıyrılın. Bugün ve bugünden sonrası sizin gününüz.
İsteyince yapılamayacak iş yok. Yeter ki isteyin. Belki zor ama imkansız değil. Annem hep ”Gayret kuşağını bağla. ” der bir işi yapacağımda. Gayret bizden takdir Allah’tan.
Hayat sizin, kalem de sizin avuçlarınızda nasıl bir başlangıç istiyorsanız öylece çizin, isterseniz karalayın bu sizin hayatınız bu sizin başlangıcınız.
YAPABİLİRSİNİZ!
O halde yeni bir hayata başlıyor muyuz?

 

İncir
Tipik bir ege insanıyım, kütüğüm uşak. Doğma büyüme Konyalıyım. Ne dış görünüşümle ne de hareketlerimle yaşımı göstermediğimi binlerce kez duydum. Yaş olarak ne çok küçük ne çok büyüğüm. Sosyoloji öğrencisiyim. Herkesin hayatını bir cümlenin değiştirdiğini düşünürüm.

Leave a Response

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.