GÜLÜMSE

by

Gülmek ne kadar zor olabilir? Ne kadar imkânsız? Neden gülmez insanlar? Neden günün kıymeti bilinmez? Gülmeden geçen günlerime çok üzülmüşümdür.

Bir kere geldik dünyaya, evet. Ağlayacağız, evet. Ama somurtmak? Bilmiyorum başka bir şey.
Boş yere kendinizi kasarsınız. Bir gülüşle,bir tebessümle bir sürü kalp kazanabilirsiniz. İnsanların sıkıntısını gideremezseniz ama yükleri azaltabilirsiniz. O anlık sıkıntısını o kişiye unutturabilirsiniz.
Kendimden örnek vermek istiyorum. Bir iş yerinde çalışıyorum. İlk işim ve bazı durumlarda çok ağır geliyor. Yoruluyorum. İlk haftalarda ”Yok ben yapamam, bu iş çok zor.” diyordum. Ne oldu biliyor musunuz?  Bir kaç güzel kalpli insanın sıcak gülüşü ile devam ettim. Çünkü düşünün; yorulmuşsunuz haliniz yok artık piliniz bitmiş, ama işten çıkacağınız da size verilen bir sıcak gülüş, tebessüm sizi şarj ediyor. Yaşama sevincinizi diriltiyor. Evet, çok uzun bir zaman olmadı. Şu an 3 aydır çalışanım. Ama beni bu işe bağlayan, tebessümler ve içten insanlar.
Deneyin. Gülün, güldürün. Güven, sevgi ve dostluk kazanın. Bunlar parasız şeyler. Bir insanın kalbini dostluğunu kazanmaktan daha güzel ne var ki şu hayatta?
Gülmek sadece ruhsal olarak değil, vücut için de sağlık veren bir duygu. İngiltere’de yapılan araştırmalarda gülmenin kalp, damar sistemi üzerinde yararları olduğunu açıklamışlar.
Sağlık için değilse de güzel olmak, kendini gençleştirmek adına yüzü için trilyonlar sarf eden kadınlar var. Eğer gülmenin anlamını bilip gerçek anlamda hissedip gülebilselerdi, yüzleri için harcadıkları trilyonları gülüp eğlenebilmek için kullanırlardı.
“Şimdi ne yapalım yani her olan bitene gülelim mi?”  dediğinizi duyar gibiyim. Hayır, tabii ki de. Kötü şeylerin olmasını engelleyemiyoruz maalesef. Demek istediğim gülüp eğlenerek doyumsuz geçirebileceğiniz günleri, kötü şeyleri düşünüp veya somurtarak heba etmeyin.
Zaten üzülecek günlerimiz var. Biz bize kalan günleri gülerek mutlu geçirelim.

                                                                  

 

Tipik bir ege insanıyım, kütüğüm uşak. Doğma büyüme Konyalıyım. Ne dış görünüşümle ne de hareketlerimle yaşımı göstermediğimi binlerce kez duydum. Yaş olarak ne çok küçük ne çok büyüğüm. Sosyoloji öğrencisiyim. Herkesin hayatını bir cümlenin değiştirdiğini düşünürüm.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*